автор 

Android надминава iPhone по брой приложения

App-Genome-number-of-appsAndroid получи добри новини от Lookout Mobile Security и техния проект App Genome project. Последния им доклад хвърля светлина не само върху експлозивния растеж на Android Market, но и на промяна в количеството на платените приложения в сравнение с безплатните. Всичко това сочи към интересни промени в Android екосистемата.

До 14 февруари тази година според проекта App Genome project в Android Market е имало около 90 хиляди приложения (въпреки, че според Ерик Шмид те са около 150 хиляди), което е доста по малко от 350те хиляди в App Store на Apple. Но от своя страна Android Market нараства много по-бързо, като статистиката показва, че през последните 6 месеца към него са се добавили 50 хиляди приложения, което е растеж от 127%, а при App Store растежа е 44% въпреки, че в брой приложения това прави 100 хиляди за същия времеви период. Според анализите Android Market ще продължи да расте и ще надмине App Store по брой приложения в средата на 2012 година. Анализа обаче не обяснява това заключение.

Едва ли обаче от App Genome project очакват Market да продължи да расте с 127% на всеки 6 месеца, защото при този растеж през август 2012  приложенията ще надминат 1 милион. Но дори и ако растежа продължи е добре да се види от къде идва. Ако проверите раздела “Just In” в Market може да останете с впечатлението, че растежа идва от доста безполезни приложения. Това е и проблема на анализа, качеството на приложенията е напълно пренебрегнато за сметка на количеството.

Всъщност като цяло Андроид приложенията са в по-добро положение откъм позволени възможности за функционалност в сравнение с iOS. Проблемът е, че при приложенията с ниско качество въздържащата политика на Apple отсява спама, докато при Андроид Market грубото нарушаване на авторското право и клонирането на приложения е често срещано. Погледнато по този начин се вижда от къде идва водещата сила в увеличаването на броя приложения. Разбира се и App Store не е пощаден откъм безполезни приложения, но ако се направи сравнение се оказва, че като процент от всички в Андроид Market има повече нисък клас приложения.


Разрастването на Андроид платформата ще продължи да привлича разработчици, но беззаконието в маркета ще насочва разработчиците и към други арени. Статистиката от последните 6 месеца показва, че iOS е привлякла около 24 хиляди разработчици, докато при Андроид числото е само около 4 хиляди. Например Gameloft все още оперират извън маркета, а с идването на Tegra Zone и Amazon Market разработчиците могат да решат, че не им се занимава с каша каквато може да бъде Android Market.

App-genome-paid-v-free-apps

Доклада от App Genome project отбелязва и разместване в дяла на платени приложения в маркета и тяхната средна цена. Както може да видите от горната графика дяла на безплатни приложения в маркета се е преместил от 77.6% до само 65.9%, докато дяла на безплатни приложения в App Store е нараснал. Средната цена на приложения в Android Market също е нараснала. С един доста сериозен скок всъщност. През август 61% от платените приложения в маркета са стрували 99 цента или по-малко, но през февруари тази година вече само 37% от платените приложения струват един долар или по-малко. Дяла на високоплатени приложения в маркета нараства, както може да видите от долната графика.

App-genome-cost-of-apps

 

Въпреки че няма ясна индикация поради каква причина се наблюдава тази промяна при платените приложения може да се предположи, че увеличаването на броя качествени игри в маркета играе не малка роля. Развитието на игрите при Android постепенно набира скорост през последната година и въпреки, че някои големи разработчици като Gameloft оперират извън маркета, броя и качеството на игрите в Android Market нараства.

Увеличението на цената на приложенията може да се разгледа и като доказателство, че потребителите купуват повече приложения, а разработчиците придобиват увереност във възможността да продадат приложенията си на Android потребителите. Идеята, че използващите Android търсят основно безплатни приложения запада с по-широкото разпространение на Android.

Числата определено са обещаващи за Android Market, а очертаващия се растеж и намалената зависимост от безплатните приложения издържащи се с реклама са примамващи за разработчиците. И въпреки, че увеличаването на броя безполезни приложения едва ли ще спре различни инструменти като Market Web Store, AppBrain и задаващите се маркети Tegra Zone и Amazon market ще направят откриването на качествени приложения за потребителите на Android по-лесно.

оставете коментар

Коментарите са "dofallow". Коментари от вида "браво" или "много добра статия" няма да бъдат публикувани. :)

Използваме "бисквитки" (cookies) за обслужване на поръчки и запазване на настройки. Вие се съгласявате с това, ако продължите да използвате този сайт. За повече информация виж ТУК.

https://planetphone.net