автор 

Андроид става платен

15

Все по-успешната патентна война на Apple с конкурентите й като Samsung  може да е прикритие за истинската й цел: арх-врагът й Google. Създателите на iPad и iPhone съдят 3 от най-големите производители на Андроид телефони - Самсунг, Моторола и HTC - за множество патентни нарушения в не една държава, с обвинения за "сервилно копиране" на дизайна и "външността и чувството" за използване. И съдилищата започват да се вслушват, както показват скорошните успехи в блокирането на най-новия Андроид таблет на Самсунг от Galaxy серията му в повечето от части на Европа, както и предизвикателството на Apple срещу корейския гигант в Австралия показват агресивните им усилия да защитят водещото си място във все по-горещия пазар за мобилни телефони от неспираемия успех на Андроид.

И докато съдебните искове не са насочени директно към операционната система - засега - много от опциите под въпрос са свързани и подхранвани от него. Изпълнителния директор на Apple Стив Джобс оприличи софтуера като душата на всяко устройство при представянето на  iOS 5 през юни.

Браян Маршал, анализатор в Gleacher & Co, казва, че Apple започва да раздвижва патентните си мускули с известен първоначален успех, но истинската му битка е със софтуера на Андроид. "Apple не се интересуват особено много от производителите на хардуер". Водещата роля на Apple е под обсада при мобилните телефони от безплатния софтуер на Google - Андроид, вече най-използваната операционна система за мобилни телефони в света със своите 550 000 активирани устройства дневно. Нейната скорост може да бъде забавена от успешна патентна забрана за производители като Самсунг.

"Начина, по който Google е въвлечена в цялото това нещо е чрез пазара", казва Рон Лори, управляващ директор и патентен консултант към  Inflexion Point Strategy. Всяко съдебно разпореждане спечелено от Apple, ако се използва може да значи, че от Андроид ще трябва да се премахне нарушаващата патента опция от софтуерния дизайн на системата. "Това ще я направи по-малко привлекателна и хората ще се насочат другаде" - допълва Лори.

Председателят на Google Ерик Шмид казва, че конкуренцията отговаря на успеха на Android със съдебни дела "след като не могат да отговорят чрез иновации".  

Високи залози

 

android-vs-apple

На масата е заложен бомбастичния едногодишен пазар, който анализаторите вече предричат, че ще засенчи успешния от десетилетия PC пазар само за няколко години, пазар, за който Apple се страхува, че ще бъде доминиран от софтуера на Гугъл така както води в момента на арената за мобилни телефони.

 

Пазара за таблети се очаква да нарастне от под 20 милиона таблета миналата година до над 230 милиона през 2015 година.

И докато Apple все още е лидер с голяма преднина на пазара за таблети, занимаващата се с проучвания фирма Informa очаква Android таблетите да настигнат и задминат iPad през 2016 година. Според експертите от Самсунг, техните Андроид таблети имат най-голям шанс да атакуват водещото пазарно място на iPad. Пазарният дял на Apple от 75% се очаква да падне до 39% през 2015 година, докато Android ще нарастне до 38% според Informa.

По-малко видима полза за Apple от воденето и печеленото на патентни битки срещу подобните на Samsung, HTC и Motorola производители е това, че Android може да престане да бъде безплатен заради потенциалните лицензни разходи, които ще трябва да се плащат на Apple.

Основната уязвимост на Apple или Microsoft.

"Всичко това ще завърши с това, че Андроид ще е по-малко безплатен" казва Жан-Луи Гаси, рисков капиталист и бивш изпълнителен директор на Apple. "Но с колко точно? Пет долара на телефон не са проблем. Петнайсет долара - виж това е проблем".

Apple познават силата на лицензите - при това и от страната на губещите. Наскоро сключи патентна сделка с Нокия, съгласявайки се да им плати еднократно стотици милиони долара и продължителни авторски и лицензионни възнаграждения. В случая обаче Гугъл са тези хванати неподготвени в патентната битка, с историческото си и философско противопоставяне в използването на патентите за защита и нападение. Но и това е на път да се промени с опита за придобиване на ключови патенти от Гугъл.

Започналата надпревара по въоръжаване между технологичните гиганти се изразява в наддаването за резервни ценни патентни портфейли, достъпни на пазара. В стълкновение от голям мащаб за 6000 безжични патента от банкрутиралата Nortel Networks, Гугъл предложи повече отколкото някой е очаквал - цели 900 милиона долара. Но Apple в обединение с Microsoft, Sony и други компании успя да ги вземе срещу 4.5 милиарда долара, цена потресла цялата индустрия.

Главния адвокат на Гугъл Дейвид Дръмонд обвини миналата седмица Apple и другите във "враждебна организирана кампания срещу Android от Microsoft, Oracle, Apple и други компании водена чрез фалшиви патенти".  И след съдебното разпореждане срещу Samsung Galaxy Tab в Европа, Apple търси аналогично решение и срещу Motorola Xoom в германските съдилища. В същото време в САЩ миналия месец Apple спечели предварително съдебно решение според което HTC нарушава два от патентите им.

Но Apple не са единствените, които се опитват да наложат патентните си права срещу мобилните телефони с Андроид. Макрософт наскоро постигнаха споразумение с HTC отностно техните Андроид устройства. Oracle също търсят милиарди долари от Гугъл за нарушаване на Java патенти от Андроид системата. Анализаторите очакват Apple да продължат с агресивната си политика. "Ясно е, че таблетната война ще се води на множество фронтове" казва Майкъл Гартенберг, технологичен анализатор към Gartner. "Очевидно много компании виждат добри възможности тук и нямат намерение да отстъпят пазара на Apple, а Apple използва всичко от арсенала си за да се защити".

 

оставете коментар

Коментарите са "dofallow". Коментари от вида "браво" или "много добра статия" няма да бъдат публикувани. :)

Използваме "бисквитки" (cookies) за обслужване на поръчки и запазване на настройки. Вие се съгласявате с това, ако продължите да използвате този сайт. За повече информация виж ТУК.

https://planetphone.net