Google купиха Motorola
Крах за другите производители на Андроид телефони
Купуването на Моторола от Гугъл може да спаси екосистемата на Android от съдебни заплахи, но също така ще покачи и напрежението между производителите на мобилни телефони, таблети и телевизори. Интернет търсачката ще трябва да се справи и с нелеката задача да държи на ръка разстояние бизнеса си с мобилните телефони и цифровите телевизори. От Гугъл казват точно това, което всички искат да чуят: поглъщането няма да промени начина, по който предоставя достъп до В конферентен разговор съобщаващ за плана за придобиване, един от изпълнителните директори на Гугъл дава поглед към начина, по който нещата се развиват. "Всяка година по Коледа избираме един производител за да работим с него рамо до рамо за създаването на устройство, което включва и всички доставчици на части по веригата", каза Анди Рубин, старши вице-президент на Google на мобилната платформа. " Екипите работят заедно в една сграда в продължение на девет до 12 месеца и преди или о време на следващите празници устройството се пуска на пазара", допълва Рубин.
"Не очакваме това изобщо да се промени (след придобиването на Моторола)", казва старши вице-президентът на Гугъл. Всички партньори на
Но когато компанията използва този процес за да предостави достъп до Honeycomb версията на От Гугъл работиха с Моторола и ключови доставчици на чипове за Xoom, първия Honeycomb таблет. След това работи с шепа други топ производители за таблети последвали Xoom в идните месеци. Други производители все още чакат излизането на Ice Cream Sandwich, първата свободно разпространяема версия на Андроид, която включва Honeycomb кода.
В допълнение, създателите на мобилни системи в Тайван, отговорни за създаването на до 90% от световните мобилни компютри, казват, че Гугъл практически не предоставя, каквато и да е локална подкрепа на усилията им. Като контраст на това от Майкрософт например имат дълга традиция да работят отблизо с тайванските компании като Compal, Foxconn, Inventec и Quanta.
Гугъл предоставиха цитати от главни директори в HTC, LG Electronics, Samsung и Sony-Ericsson казващи, че и те поддържат сделката с Моторола, като начин да се защити Android общността. Но както изглежда от конферентния разговор с Гугъл тези компании сравнително скоро са били запознати с плана.
"Вчера разговарях с пете производители на Андроид телефони, които смятам за водещи и всеки от тях показа ентусиазирана подкрепа за сделката", казва Рубин.
Главният изпълнителен директор на Google Лари Пейдж също е участвал в преговорите.
"Въпреки, че ни предоставиха предварително готови цитати от ключови партньори, аз съм сигурен, че хардуерните производители ще са доста нервни от това дали Гугъл ще се отнасят еднакво с всички Андроид участници", казва изпълнителен президент на една от тайванските компании за производство на лаптопи, пожелал да остане анонимен.
От Гугъл едва ли ще искат да фаворитизират, който и да е играч на пазара. На Google I/O прес конференцията по-рано тази година, Рубин ясно посочи, че желае да даде на всеки голям играч възможност да участва във водещи проекти.
Но сделката с Motorola ще увеличи сложността на това да бъдат възприемани като безпристрастни и честни. Така това определено не е предизвикателство, от което Гугъл имат нужда. И без това им е достатъчно трудно да удържат цяла торба с Андроид котки и без да притежават една от тях.
GoogleTV с пренастройка на картината
Компанията се изправя срещу противоположния проблем с GoogleTV и отскорошните си опити да предложи отворена платформа за интернет свързани телевизори и цифрови приемници. Към днешна дата работят със Sony и Logitech, използвайки чипове на Intel. А по рано тази година на по време на Google I/O беше съобщено, че Samsung и Vizio разработват GoogleTV продукти.
Досега Motorola не беше възприеман като потенциален GoogleTV партньор. Въпреки това, ще бъде силен кандидат като се има пред очи сериозната работа с Android и силните й връзки с телевизионни оператори съпротивляващи се на GoogleTV досега. Но като се има предвид придобиването Гугъл може да чувства нужда да се задържи на разстояние.
Същото може да се отнася и за наскоро стартираната инициатива на Гугъл Android@Home, която цели да пробие в потребителските електронни продукти, включително някои автоматизирани системи. Вместо някакви конкретни детайли ръководителите на Гугъл и Моторола изразяват общо "вълнение" за възможността да работят в сфери като цифровите телевизионни приемници.
Санджай Джа, който ще остане като главен изпълнителен директор на Motorola. казва, че телевизионните приемници минават през преход от QAM към IPTV протоколи, където е и силата на Google. "Предстой голям сблъсък между мобилния свят и телевизионните приемници", споделя той в конферентен разговор.
Главния финансов директор на Гугъл казва, че придобиването на Моторола ще бъде "бавно придвижвано към момента на приключване" и с нея ще бъде боравено като отделен бизнес със сегментирана финансова отговорност. Като се има пред очи слабото представяне на Гугъл с техните Nexus Андроид телефони, мениджърите от Моторола отговорни за Droid смартфоните би трябвало да се радват, че компанията ще се държи настрана.
Но анализатори от Wall Street вече упрекват Гугъл в обвързването със "страничен бизнес" в лицето на Моторола. На тях им е ясно, че подобни производствени бизнеси с техните комплекси системи за доставка и бързи продуктови цикли са анатема сред днешните интернет базирани компании.
Анализаторите най-вероятно ще окажат силен натиск, когато хардуерните печалби изостанат от тези на интернет гиганта. Тепърва ще се види дали придобиването на Моторола ще позволи на Гугъл да се възползва от тях или това ще е за сметка на отношенията й с останалите производители на Андроид телефони.
Конкуренцията на Гугъл в лицето на Apple, Microsoft и другите борещи се срещу възхода на Андроид със сигурност ще остане доволна от прекъсването на бизнес модела на Гугъл от неутрален доставчик на безплатен мобилен софтуер. Това може и да не е съдебната победа, която желаят, но въпреки това определено е не малко препятствие пред нескончаемия успех на Андроид.