автор 

 

 

10-те най-големи технологични падения за 2010 година - част 1

 

thumb_down_fail    През 2010 година популярността на социалните мрежи ескалира нагоре. Приехме нова категория компютри - таблетите. Запътихме се към ново поколение игрови системи, които позволяват да играем видео игри без контролер.

   

     Но в технологичния свят не всяка долина е направена от силиции. Дори технологични титани като Apple и Google имат трудни моменти. Някои амбициозни идеи, които имат смисъл при затворени врати, просто не се пласират добре в реалния свят. 

 

 

 

 

Ето и топ 10-те технологични провала на годината: грешните стъпки, падения и грешки, които ни напомнят, че никой - дори и Стив Джобс - не е перфектен. 

1. iPhone 4 "Антенагейт"

    Драмата на Apple - нищо друго не изправя на пръсти феновете и мразещите Купертино  като нея. Най-новото поколение на невероятно популярния смартфон беше пуснато през юни. По всички критерии то е невероятен успех. По всички с изключение на един.


     Някои хора всъщност не могат да го използват за телефонни разговори. Може би това е преувеличение, но "Хватката на Смъртта" (състояща се в  покриване на част от антената от ръката на потребителя, докато държи телефона) е истинска - и голям недостатък за iPhone 4

     Първоначално Apple отричаха съществуването на проблема. След това казаха, че проблема е софтуерен. След това почти признаха за него и раздадоха безплатни калъфи, които помагат. След това казаха, че проблема вече не съществува и спряха да раздават безплатните калъфи. Месеци по късно проблема е почти забравен и популярността на iPhone 4 със сигурност не намалява. Така че "падение" в този случай е относителен термин. 

2. 3D TV

     След всичкия шум, който се вдигна по световните изложения в началото на годината до края й 3D телевизорите не направиха, кой знае какво освен да забавляват тълпите в родните ни молове, а и не само.

     Триизмерните филми може и да са превзели кината в цял свят (разбира се започвайки се от най-малката аудитория - децата все пак са бъдещи консуматори), но колко хора биха дали минимум 2000 лв. за 3D телевизор с ограничено количество филми за него и на всичкото отгоре с нужда от очила (ами ако поканиш гости?).


    Това най-вероятно ще се промени с падането на цените и подобряването на технологията. Но засега, при пазар пълен с хора сравнително скоро преминали към телевизори с HD, 3D телевизията се проваля напълно. 

3. Microsoft Kin

     Вече почти нищо не се чува за Kins. Създадени да бъдат забавни и социални смартфони за деца - Kin One и Kin Two (Родени: Април 2010 г., Умрели: Юли 2010 г. ) в последствие придобиха известност като олекотена версия на iPhone със скъп тарифен план, който ограничената им функционалност не може да оправдае.

 

    Microsoft с удоволствие продължиха напред с новата си операционна система за телефони Windows Phone 7. Почивай в мир Kin. Така и не те опознахме. (Устройствата нямаха европейска премиера, заради много слабите си продажби в САЩ, към момента се продават отвъд океана, но не като смартфони и с премахнати социални функции.)  


4. Nexus One

     Всъщност в края на 2010 година телефоните с Android надминаха по продажби тези с операционата система на Apple. Но опита на Google да продава свой собствен телефон с Андроид - Nexus One завършиха с провал. И ето къде е проблема, почти всеки пробвал Nexus One го е харесал. По спецификации не отстъпва на iPhone, а ревютата за него го хвалят. Но решението на Google да го продават единствено през интернет е най-вероятната причина за неуспеха му. Изглежда хората искат да докоснат с ръцете си телефоните преди да платят за тях. 

 

5. Поверителността във Facebook

     Нищо в интернет не предизвиква такава буря като промяна във Facebook. Каквато и да е промяна всъщност. Но тази пролет, някои от грубо 500 милионата потребители на сайта, истински се издразниха, когато цяла група бъгове в поверителността направиха личните им разговори  достъпни за всичките им Facebook приятелите.

     На 21 април, изпълнителния директор на Facebook Марк Цукерберг обяви нова функция наречена "Open Graph" (отваряне на графика), която в последствие донесе Facebook функционалност на редица сайтове. Малко хора в действителност напуснаха на протестния ден "Quit Facebook Day" . Повечето не го направиха, но публичната реакция в последствие накара Facebook да опрости контрола на поверителността и да добави нови функции.

 

Вижте продължението 10-те най-големи технологични падения за 2010 година - част 2

оставете коментар

Коментарите са "dofallow". Коментари от вида "браво" или "много добра статия" няма да бъдат публикувани. :)

Използваме "бисквитки" (cookies) за обслужване на поръчки и запазване на настройки. Вие се съгласявате с това, ако продължите да използвате този сайт. За повече информация виж ТУК.

https://planetphone.net