10-те най-големи технологични падения за 2010 година - част 2
Показахме ви 10-те най-големи технологични падения за 2010 година - част 1, сега следват следващите пет. Запознайте се с неуспелите социални мрежи (някои дори може да не сте ги чували), с гигантите, които пълнят youtube със съдържание и други неуспешни проекти намерили своя край през 2010 година.
6. Google Buzz
С Buzz Google трябваше да навлезе в света на социалните мрежи, по същия начин, по който Google Wave (Google го прекрати през август) се предполагаше, че ще революционализира реално-времевите комуникации.Но със сигурност, проблемите със сигурността при премиерата на Buzz не помогнаха за възхода му.
По принцип, ако потребителите не извършат настройка при стартиране на услугата, хората с които най-много си пишат и чатят в Gmail, автоматично стават техни последователи.Така че теоритично за някой е достатъчно да погледне профила ви, за да разбере от какво се интересувате най-много във форуми, които повечето хора приемат за лични.
Google бързо отстраниха проблема, но услугата просто не успя да навакса. В земята на Google това може да не е проблем, защото по-последни слухове Buzz може би е първата стъпка към социален сайт наречен Google Ме.
7. Хакването на Gawker Media
Две крушения тук:
Първо сайтовете на Gawker Media бяха хакнати в началото на декември, като хакерите твърдят, че са придобили потребителските имена и пароли на около 1.3 милиона потребители от сайтове като Gizmodo, Jezebel, Lifehacker и Kotaku (наистина не особенно популярни или дори известни в България, но в световен мащаб истинска катастрофа).
И второ списък с най-популярните пароли откраднати от хакерите: "123456", "password", "12345" и "qwerty" са на или близо до върха на списъка. Може само да съжаляваме американците или не, с такива пароли, човек може да каже, че си го заслужават.
8. Фермите за съдържание
Създаването на кликни тук боклук в интернет не е започнало през 2010 година, но със сигурност излита към върха през нея. Demand Media, Aol's Seed и Associated Content купени, тази година от Yahoo, работят по близък "ферма за съдържание" модел: избират теми, които хората търсят в интернет, плащат на "журналисти" малка сума за да напишат нещо - каквото и да е - за тях, след това ги пускат в интернет за да кликат хората на тях.
В края на 2009 година лидера на тази индустрия Demand Media е произвеждал повече от 4000 видео клипа на ден, а през лятото на 2010 година вече произвеждат над 1 милион на месец.В интервю на видеорепортер, създал над 40 000 видео инструктажа за Demand, попитан кои са любимите му, той отговаря, че всъщност не помни нито един от тях.
Да пишеш за това, което хората се интересуват е едно, редица медии следят Twitter, Google Trends и други дигитални източници за да са сигурни, че покриват това, от което се интересуват хората. Но заливането на интернет с огромен брой "произведения", само заради чистата печалба, просто замърсява мрежата.
За наша радост, на родна земя все още никoй не желае да плаща за писане на конвейр. И може би с право, защото според Wall Street Journal Demand така и не излиза на печалба. Новините от последната седмица показват, че Demand забавя публично фондово предложение, поради опасения за своите счетоводни практики.
9. Завръщането на Digg
Впечатляващо е, че сайтове за споделяне на съдържание като Digg все още успяват да поддържат някаква форма на актуалност в ера, когато повечето хора споделят любимите си неща във Facebook и Twitter. Но, бъдете сигурни, те се борят, но и бунта от страна на някои членове на Digg това лято не помогна.
Сайта получи основен ремонт за да стане по лесно откриването на информация от потребителите. Но промените бяха пълни с грешки в началото, а премахването на някои стари функции като "Bury" бутона просто изпращат потребителите директно към конкуренцията - Reddit. До края на годината падението все още не е напълно сигурно, а и в промените зад Digg има смисъл, но главоболията от тях със сигурност не му се отразиха добре.
10. iTunes Ping
В момента има цяла социална мрежа в царството на Apple iTunes. Не го знаехте? Вече знаете. Не всички музиканти са там и не се интегрира с Facebook (въпреки, че Twitter и Ping вече са свързани), и през по голямата част от времето просто се опитва да ви накара да купите музика. Без всякакво съмнение Ping просто е безполезна.