автор 

Андроид телефоните несигурни: 7 начина да се предпазите


android malware2Ако имате Андроид телефон е добре да си поемете дълбоко въздух. Появиха се нови сведения, които хвърлят светлина върху голямото нарастване на заплахите към Андроид. Да има неща, за които трябва да се притеснявате. Но не и в такава степен, че да се откажете от новия си Samsung Galaxy Tab. Заплахите към мобилните телефони нарастват, но действителните атаки срещу смартфоните и таблетите все още са малка част от всекидневните нови заплахи към PC-то ви или дори в още по-малка степен ако притежавате Mac.

Спомнете си и наученото в часовете по математика за големите и малки числа. Когато числото е малко, не е необходима голяма промяна за да се отрази като голям процентен скок.

Новината тук е следната: опасните програми насочени към Android платформата са нарастнали с 76% през втората четвърт на годината, превръщайки я в най-популярната цел за създателите на злонамерен софтуер насочен към мобилни телефони, според изследователите в McAfee, антивирусната и насочена към компютърната сигурност компания притежаване вече от Intel.

Причините за нарастването не е трудно да бъдат различени. Хакерите предпочитат да атакуват популярни платформи, а Андроид е следван от залязващата операционна система за Nokia телефони Symbian и от Java ME. Ако ви е направило впечатление операционната система на iPhone - iOS не е сред първите три, всъщност тя изобщо не присъства в списъка на McAfee.

За да разберем защо е достатъчно да погледнем доклад от Symantec, един от най-големите конкуренти на McAfee в бизнеса за компютърна сигурност. Според Symantec модела за защита на iOS предлага голяма сигурност срещу традиционния опасен софтуер, главно заради строгия одобрителен процес на нови програми за iPhone, както и този сертифициращ разработчиците на приложения, с чиято помощ идентичността на всеки автор на приложения е явна, което пресява потенциалните нападатели

От своя страна Гугъл имат по-лек модел на сертифициране, позволяващ на всеки разработчик на софтуер да създава и пуска анонимно без проверка. Тази липса на сертификация без съмнение е водещата причина за нарасналия брои вредни .

Тези са и основните причини посочени от изследователите на McAfee относно разликите в сигурността на Андроид и iPhone мобилните телефони.

Как да се предпазите

Това, че е статистически малко вероятно да бъдете убити от светкавица, не значи, че е добра идея да играете голф по време на гръмотевична буря. По същата причина не се успокоявайте прибързано, за да не спрете да обръщате внимание на сигурността на Андроид телефона си. Опасния софтуер съществува и е насочен към личната ви информация, която със сигурност не искате да стане притежание на някой лош човек.

Ето и няколко начина, с които може да осуетите опитите на хакерите.

  • Използвайте защитна : Lookout Mobile Security получава най-добри отзиви в интернет за момента. Приложението е безплатно (като има и платена версия с повече опции) и има множество възможности, сред които и сканиране на свалянията за вируси. Също така действа и като проследяваща програма, ако изгубите мобилния си телефон. Lookout имат сайт, на който може да проследите местоположението му. Позволява ви също така да изтриете данните си, да заключите телефона или да сложите неприятна аларма. Не на последно място към приложението има и страница, от която да направите резервно копие на нещата си.
  • Винаги проверявайте до какво иска достъп приложението: независимо дали сваляте или обновявате дадено приложение, вие му давате достъп до цял списък с разрешения за достъп. Ако приложение иска неща, от които няма нужда отървете се от нея.
  • Не инсталирайте пакети с Андроид приложения (Android Package files или .APK). Както обясняват и колегите от PCWorld: "Когато Angry Birds излезе за първи път за Андроид можехте да се сдобиете с нея единствено от трето лице. Това се нарича "странично зареждане" или инсталиране на чрез .APK файлове. И докато ядосаните птици не бяха вреден софтуер, препоръчително е да не сваляте и инсталирате .APK файлове, на които случайно сте попаднали. През повечето пъти няма да знаете, какво съдържа файла докато не го инсталирате. Но тогава ще е твърде късно."
  • Използвайте електронно банкиране само с проверени програми: Разплащанете по електронен път е голямо удобство, но за да сте в безопастност използвайте само приложения предоставени от вашата банка.
  • Сваляйте единствено популярни приложения: да това звучи доста скучно, но си има причини. Приложения, които са сваляни многократно е малко вероятно да са заразени. И като стана дума за това, те най-вероятно си заслужават свалянето, ако вярвате в мъдростта на талпата.
  • Сваляйте от разработчици с репутация: ако не сте сигурни за дадено приложение, потърсете името на разработчика му. Ако откриете множество приложения с добри отзиви и много сваляния, шанса е да си имате работа с надежден източник.
  • Следете сметката си за телефон: някои мошенически приложения правят неща като обаждания до скъпи чуждестранни номера с идеята да напълнят банковата сметка на някой посредник за ваша сметка. Обикновено разговорите се провеждат на заден план или по време, когато не използвате телефона си.

оставете коментар

Коментарите са "dofallow". Коментари от вида "браво" или "много добра статия" няма да бъдат публикувани. :)

Използваме "бисквитки" (cookies) за обслужване на поръчки и запазване на настройки. Вие се съгласявате с това, ако продължите да използвате този сайт. За повече информация виж ТУК.

https://planetphone.net