Яки новини около успешния таблет на Apple - iPad
Второто поколение таблет на Apple - iPad 2 работи с двуядрен 1GHz процесор. При първоначалната изработка, процесорът на iPad 2 е създаден по 45nm технология. Изглежда обаче от Apple са решили да тестват нов 32nm чип, като част от таблетите iPad 2 на пазара в момента използват точно този 32nm чип.
Колегите от Интернет сайта AnandTech са провели тестове с въпросния таблет и според тях разлика в производителността между iPad с 45nm процесор и този с 32nm няма. Обаче има съществена разлика в живота на батерията.
При iPad 2 използващ 32nm процесор, батерията издържа по-дълго време. При проведените тестове батерията на таблета с 45nm процесор е издържала около 10 часа в режим на работа, докато батерията на iPad с 32nm процесор е издържала 11 часа.
Ако възнамерявате да купувате iPad 2, по добрият вариант е да вземете версията с 32nm процесор. Лошата новина е, че няма как да разберете какъв е процесорът на устройството, преди да го разопаковате и стартирате.
Друга интересна новина от лагера на Apple е, че iPad е най успешния таблет на мобилния пазар в момента. Поредното потвърждение на този факт са данните публикувани от IDC. През първото тримесечие, iPad на Apple е увеличил значително своя дял до 68%, въпреки че броя на доставени устройства е намалял от 15 милиона до 11 милиона броя. Към края на миналата година iPad държеше едва 54.7% пазарен дял.
Увеличението е за сметка на Android таблета Kindle Fire, който отчита голям спад в пазарният си дял. В края на миналата година Android таблета държеше около 16.8% от пазара за таблети, а през първото тримесечие, той се е свил до 4% от общият пазар.
Ясно е, че останалата част от мобилния пазар се държи от таблети с Андроид, но този дял се разпределя между всички компании. Второ място в класацията на IDC държи Samsung, Amazon държи трето, а Lenovo четвърто място.
Според анализаторите, въпреки мощните хардуерни възможности на Android таблетите, Apple ще продължи да доминира на този пазар основно заради плавната работа на iOS и перфектно написаните програми и игри за платформата, нещо което Андроид не може да предложи за момента.