Тайната на щастието ... разкрита с приложение за iPhone
Хората прекарват 46,9% от будното си време мислейки за неща, различни от това, с което се занимават в момента. Това лутане на мисълта по принцип ги прави нещастни. Това показва изследване проведено с приложение за iPhone, събрало над 250 000 данни от ежедневието за мислите, чувствата и действията на изследваните участници.
Това изследване е проведено от психолозите Матю Килингуърт и Даниел Гилбърт от Харвардския университет и е публикувано в списание Science.
"Човешкият ум странства, а странстващия ум е нещастен ум" пишат Килингуърт и Гилбърт. Умението да се мисли за това, което не става в момента е познавателно постижение, което идва на емоционална цена.
За разлика от другите животни, хората прекарват много време в мисли, какво не се случва около тях: разигравайки събития, които са се случили в миналото, могат да се случат в бъдещето или изобщо може да не се състоят. Всъщност лутането на ума изглежда е основния режим, в който мозъкът ни работи.
За да проследи това поведение Килингуърт направил интернет приложение за iPhone, с което се свързвал с 2250 доброволци на случайни интервали за да ги пита колко щастливи са, какво правят в момента и дали мислят за това, което правят или за нещо друго, което е приятно, неутрално или неприятно.
Обектите могат да избират между 22 основни дейности като: ходене, ядене, пазаруване и гледане на телевизия. Средно респондентите отговорили, че техните умове се лутат 46,9 % от времето, но не по малко от 30%, докато вършат каквото и да е с изключение на правенето на любов.
"Лутането на мисълта изглежда се появява навсякъде, във всички дейности" - казва Килингуърт докторант по психология в Харвард. "Това изследване показва, че психичния ни живот е обзет, в невероятна степен, от извън настоящето".
Килингуърт и Гилбърт, професор по психология в Харвард, откриват, че хората са щастливи докато правят любов, упражняват се или участват в разговор. Докато са по малко щастливи, когато почиват, работят или използват домашния компютър.
"Лутането на мисълта е чудесен предсказател на хорското щастие" - казва Килингуърт. "Всъщност колко често умовете ни напускат настоящето и къде са склонни да отидат се явява по добър предсказател за щастие ни, от това в какви занимания участваме". Изследователите изчисляват, че само 4,6% от щастието на човек в даден момент е в следствие на това, което прави тогава, докато лутането на мисълта отговаря за 10,8% от щастието му.
Анализ на последователността кара учените да вярват, че лутането на мисълта в общия случаи е причина, а не следствие за нещастието на изследваните лица.
"Много философски и религиозни традиции учат, че щастието може да се намери живеейки за момента и практикуващите ги са тренирани да отстояват лутането на мисълта и да са тук в настоящето" - отбелязват Килингуърт и Гилбърт в Science. "Тези традиции подсказват, че лутащият се ум е нещастен".
Според авторите това ново изследване подкрепя истинността на тези традиции.
Участниците в изследването на Килингуърт и Гилбърт са на възраст от 18 до 88 г., с голямо разнообразие от социално икономическо минало и професии. Седемдесет и четири процента от участниците са американци.
Повече от 5000 хора използват към днешна дата приложението за iPhone, което са разработили изследователите от Харвард. Ако искате да го изпробвате може да го намерите тук: www.trackyourhappiness.org.