Андроид копира iPhone, печели 10.5 милиарда
Ако Google вземат Андроид само за себе си, предлагайки го само с мобилни телефони на Моторола, копирайки затворения модел на iPhone ще натрупат огромна печалба според Джийн Мунстер, управляващ директор и старши анализатор в изследователската дейност на Piper Jaffray. Сделката от 15 август за придобиването на Моторола от Гугъл за 12.5 милиарда долара според много от анализаторите на пазара е вследствие на желанието на търсачката да придобие 17 хиляди патента (с още 7500 патента на път) собственост на производителя на мобилни телефони. Гугъл имат нужда от интелектуалната собственост за да се защитят срещу съдебните искове от Apple и Microsoft, както и от бъдещи такива.
Друга не толкова популярна теория, е че Гугъл могат да премахнат Андроид от сцената на безплатния софтуер и да го предлагат основно чрез Моторола. И докато Мунстер е сред множеството, което е на мнение, че Гугъл искат Моторола единствено заради патентите й (и ще продадът подразделението на Моторола за хардуер и телевизионни приемници) той също така смята, че Гугъл ще се радват на завиден успех с Моторола и Андроид ако последват бизнес модела на Apple, които ограничават и контролират iPhone чрез iOS.
Да предположим, че Гугъл започнат да предлагат Андроид специално чрез Моторола през 2013 година и отрежат достъпа до платформата на Samsung, HTC, Huawei и хилядите други малки и големи производители по целия свят. Поради липсата на дистрибуция от другите Android партньори Android ще падне до 15% пазаредн дял през 2013 година от 43% през 2012 година.
И докато Гугъл/Моторола произвеждат все повече мобилни телефони за да наваксат загубата на диструбутори Мунстер вярва, че Android ще успее да се изкачи до 20% пазарен дял през 2015 година, което може да е около 172.5 милиона мобилни телефони при средна продажна цена от 350$ на бройка. С подреждането на всичко това Мунстер вярва, че Гугъл ще продава смартфони за 60.3 милиарда долара, което би се изразявало в 12 милиарда долара чиста печалба през 2015 година.
В сравнение с това модела на Мунстер за Apple показва 54.4 милиарда приходи за iPhone, от които 26.8 милиарда печалба. Но ще трябва да измине доста път за да стигне дотам. "Вярваме, че може да отнеме до 5 години на Гугъл за да достигне Apple, използвайки същия затворен модел на хардуер/софтуер контрол. При 22 процента данъци (средното за последните 2 години) и 326 милиона акции (текущ брой от втората половина на годината) обновения бизнес на Моторола ще донесе 28.89 долара", казва Мунстер.
Въпреки това, благодарение на намаления обхват на Андроид, Мунстер също така очаква, че Гугъл може да загуби 4.5 милиарда долара от реклами за Android по 10$ за потребител и 1.6 милиарда долара чиста печалба от Android реклами през 2015 година. Тази корекция ще намали приходите на 56 милиарда долара, а чистата печалба на 10.5 милиарда и 25.16 долара за акция, нещо от което Гугъл едва ли ще бъдат доволни, допълва аналитика.
"Не вярваме, че Гугъл са готови да отстъпят позицията си на най-вероятния върховен лидер в мобилното търсене и реклама, за да опитат агресивно да припечелят от Android следвайки модела на Apple, въпреки, че може да се окаже невероятно доходен" допълва Мунстер.
Още повече, че разбъркването на Android екосистемата ще повлияе на пазарния дял, като се има пред очи, че Майкрософт тръпнат в очакване да оберат печалбата от Windows Phone 7 платформата си. Windows Phone 7 лесно може да запълни празнината от 20 и повече процента оставена от Андроид, евентуално ако iPhone не глътнат лъвската част от пая.